Szakterület bemutatása
A hematológia a vérképző- és a nyirokrendszer betegségeivel foglalkozó tudományág.
Sok esetben rutin vérvétel során derül fény valamilyen vérképeltérésre, mely érintheti a ferhérvérsejtsort, a vörösvérsejteket és a vérlemezkéket. Bármelyikük mennyiségi vagy minőségi változása problémát okozhat a szervezet működésében. A leggyakoribb ilyen kórkép a vashiány és a vérszegénység. A vashiány mindig tünet, amelynek hátterében egyéb betegség áll, melynek kivizsgálása feltétlenül szükséges (pl.: vérvesztés a tápcsatornából, felszívódási zavar, nőgyógyászati vérvesztés, stb.).
A különböző véralvadási zavarok is a hematológia tárgykörébe tartoznak: mind a vérzékeny állapotok, mind a fokozott véralvadás, vérrögképződés (thrombosis).
A vérkép eltérésein kívül a nyirokcsomók, illetve a lép megnagyobbodása is utalhat vérképzőszervi betegségre.
A hematológia egyik ága a rosszindulatú vérképszőszervi megbetegedésekkel foglalkozik (onkohematológia). Ide tartozik a leukémia és a limfóma.
A hematológiai betegségek kivizsgálásához a fizikális vizsgálat mellett szükségesek különböző laborvizsgálatok, melyek időnként speciális eljárásokat is magukban foglalnak. Természetesen szükség lehet egyéb vizsgálatokra is a diagnózis pontosításához, mint pl. gasztroenterológiai vizsgálatok, ultrahang vagy egyéb képalkotó vizsgálat.
Milyen tünetek esetén érdemes hematológushoz fordulni?
- Nyirokcsomó megnagyobbodás
- Vérzés, vérzékenység
- Spontán bőr alatti vérzések, kék-zöld foltok kialakulása
- Thrombosis, tüdőembolia hátterének kivizsgálása, hosszútávú kezelése
- Véralvadásgátlás beállítása, további thromboemboliás esetek megelőzése
- Habituális vetélés
- Sápadtság, bőrviszketés, töredezett körmök, hajhullás
- Fáradtság, csökkent koncentrációkészség
- Gyakori fejfájás, szédülés, ájulásérzés
- Fogyás (látszólag ok nélkül)
- Tartós vagy visszatérő lázas állapot
- Vérképeltérések
- Indokolatlanul gyors lefolyású és súlyos fertőzések
Orvosaink
Dr. Karádi Éva
főorvos
hematológus szakorvos, belgyógyász
Középiskolai tanulmányaimat a kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium speciális biológia szakán végeztem, majd a budapesti Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának hallgatója voltam. Már az egyetemen is több évig végeztem tudományos diákköri munkát a II. sz. Belgyógyászati Klinikán, a SOTE TDK Konferencián elért 1. helyezést követően pedig részt vehettem 2003-ban a Debrecenben rendezett Országos Tudományos Diákköri Konferencián is.
Summa cum laude minősítéssel szereztem általános orvosi diplomát 2003-ban, majd ezt követően a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház Belgyógyászati Osztályán helyezkedtem el belgyógyász rezidensként, azóta is a kórház Hematológiai Osztályán dolgozom. 2005-től 2011-ig a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Karán az oktatásban is aktívan részt vettem. 2010-ben sikeres belgyógyászat, majd 2015-ben hematológia szakvizsgát tettem (mindkettőt kiváló minősítéssel). Kórházi adjunktusi kinevezésem ideje: 2014, főorvosi kinevezést 2017-ben kaptam munkám elismeréseként.
Rendszeresen végzek tudományos munkát, több hazai és nemzetközi publikációval rendelkezem. PhD fokozatom megszerzése folyamatban van, védésemet 2025. januárjában tervezem.
Online időpontfoglalás
Áraink
- Hematológiai szakorvosi vizsgálat27.500 Ft
- Hematológiai utánkövető vizsgálat23.500 Ft
- Hematológiai receptírás4.000 Ft
- Hematológiai szakorvosi javaslat10.000 Ft